All the 2022/23 Youth League Champions League path group fixtures – UEFA.com

The 2022/23 UEFA Youth League UEFA Champions League path groups begin on 6 September and run to 2 November.

All eight group winners progress straight to the round of 16. The runners-up will be drawn away to the domestic champions path winners in February’s play-offs to compete in one-off ties for the remaining knockout places. As usual, the tournament will conclude with a four-team knockout event in Nyon, Switzerland in April.

Groups

Group A: Ajax (NED), Liverpool (ENG), Napoli (ITA), Rangers (SCO)
Group B
: Porto (POR), Atlético (ESP), Bayer Leverkusen (GER), Club Brugge (BEL)
Group C
: Bayern München (GER), Barcelona (ESP), Inter (ITA), Viktoria Plzeň (CZE)
Group D
: Eintracht Frankfurt (GER), Tottenham Hotspur (ENG), Sporting CP (POR), Marseille (FRA)
Group E
: AC Milan (ITA), Chelsea (ENG), Salzburg (AUT), Dinamo Zagreb (CRO)
Group F
: Real Madrid (ESP), Leipzig (GER), Shakhtar Donetsk (UKR), Celtic (SCO)
Group G
: Manchester City (ENG), Sevilla (ESP), Borussia Dortmund (GER), Copenhagen (DEN)
Group H
: Paris Saint-Germain (FRA), Juventus (ITA), Benfica (POR, holders), Maccabi Haifa (ISR)

Here’s a full rundown of this season’s fixtures.

*All times CET.

Tuesday 6 September:

Group E
Dinamo Zagreb vs Chelsea (13:30), Salzburg vs AC Milan (15:00)

Group F 
Leipzig vs Shakhtar (15:30), Celtic vs Real Madrid (16:00)

Group G
Sevilla vs Man City (11:30), Dortmund vs Copenhagen (14:00)

Group H
Paris vs Juventus (14:00), Benfica vs Maccabi Haifa (16:00)

Wednesday 7 September:

Group A
Ajax vs Rangers (13:00), Napoli vs Liverpool (14:00)

Group B
Atlético vs Porto (16:00), Club Brugge vs Leverkusen (16:00)

Group C
Barcelona vs Plzeň (14:00), Inter vs Bayern (16:00)

Group D
Frankfurt vs Sporting CP (12:00), Tottenham vs Marseille (15:00)

UEFA Youth League 2021/22 season review

Tuesday 13 September:

Group A
 Rangers vs Napoli (15:00), Liverpool vs Ajax (16:00)

Group B
Porto vs Club Brugge (13:00), Leverkusen vs Atlético (14:00)

Group C
Plzeň vs Inter (13:00), Bayern vs Barcelona (14:00)

Group D
Marseille vs Frankfurt (15:00), Sporting CP vs Tottenham (16:00)

Wednesday 14 September:

Group E
Chelsea vs Salzburg (14:00), AC Milan vs Dinamo Zagreb (14:30)

Group F
Shakhtar vs Celtic (12:00), Real Madrid vs Leipzig (16:00)

Group G
Man City vs Dortmund (16:00), Copenhagen vs Sevilla (16:00)

Group H
Juventus vs Benfica (14:00), Maccabi Haifa vs Paris (14:00)

Tuesday 4 October:

Group A
Liverpool vs Rangers (15:00), Ajax vs Napoli (15:00)

Group B
Porto vs Leverkusen (13:00), Club Brugge vs Atlético (16:00)

Group C
Bayern vs Plzeň (13:00), Inter vs Barcelona (16:00)

Group D
Marseille vs Sporting CP (14:00), Frankfurt vs Tottenham (14:00)

Group H
Juventus vs Maccabi Haifa (14:00)

Wednesday 5 October:

Group E
Salzburg vs Dinamo Zagreb (14:30), Chelsea vs AC Milan (16:00)

Group F
Leipzig vs Celtic (13:00), Real Madrid vs Shakhtar (14:00)

Group G
Man City vs Copenhagen (16:00), Sevilla vs Dortmund (16:00)

Group H
Benfica vs Paris (16:00)

Tuesday 11 October:

Group E
Dinamo Zagreb vs Salzburg (14:00), AC Milan vs Chelsea (14:30)

Group F
Shakhtar vs Real Madrid (12:00), Celtic vs Leipzig (TBC)

Group G
Copenhagen vs Man City (14:00), Dortmund vs Sevilla (16;00)

Group H
Maccabi Haifa vs Juventus (13:00), Paris vs Benfica (14:00)

Wednesday 12 October:

Group A
Napoli vs Ajax (14:00), Rangers vs Liverpool (16:00)

Group B
Atlético vs Club Brugge (14:00), Leverkusen vs Porto (14:00)

Group C
Plzeň vs Bayern (13:00), Barcelona vs Inter (14:00)

Group D
Tottenham vs Frankfurt (15:00), Sporting CP vs Marseille (16:00)

Tuesday 25 October:

Group E
Dinamo Zagreb vs AC Milan (14:00), Salzburg vs Chelsea (14:30)

Group F
Celtic vs Shakhtar (TBC), Leipzig vs Real Madrid (15:30)

Group G
Sevilla vs Copenhagen (14:00), Dortmund vs Man City (16:00)

Group H
Paris vs Maccabi Haifa (15:00), Benfica vs Juventus (16:00)

Wednesday 26 October:

Group A
Napoli vs Rangers (14:00), Ajax vs Liverpool (15:00)

Group B
Club Brugge vs Porto (13:30), Atlético vs Leverkusen (16:00)

Group C
Inter vs Plzeň (14:00), Barcelona vs Bayern (14;00)

Group D
Frankfurt vs Marseille (14:00), Tottenham vs Sporting CP (15:00)

Tuesday 1 November:

Group A
Liverpool vs Napoli (15:00), Rangers vs Ajax (15:00)

Group B
Leverkusen vs Club Brugge (12:00), Porto vs Atlético (13:00)

Group C
Plzeň vs Barcelona (13:00), Bayern vs Inter (16:00)

Group D
Marseille vs Tottenham (15:00), Sporting CP vs Frankfurt (16:00)

Wednesday 2 November:

Group E
Chelsea vs Dinamo Zagreb (14:00), AC Milan vs Salzburg (14:30)

Group F
Shakhtar vs Leipzig (12:00), Real Madrid vs Celtic (13:00)

Group G
Man City vs Sevilla (16:00), Copenhagen vs Dortmund (16:00)

Group H
Maccabi Haifa vs Benfica (15:00), Juventus vs Paris (16:00)

Team guide

• Along with holders Benfica (who also won the first Under-20 Intercontinental Cup in August), all past champions are involved including joint-record two-time winners Barcelona and Chelsea, plus Porto, Real Madrid and Salzburg (who lost the 2022 final).

• Ajax, Atlético, Barcelona, Bayern, Benfica, Juventus, Man City, Paris, Porto and Real Madrid maintain their perfect record of having entered all nine editions of this competition, which began in 2013/14.

• Frankfurt, on debut, become the record-equalling 11th different German entrants.

• Benfica beat Juventus on penalties in the 2022 semi-finals in April having seen an early 2-0 lead wiped out in Nyon.

• Last season, both games between Atlético and Porto were 2-1 away wins, victory on Matchday 6 taking the Spanish side into the play-offs at their hosts’ expense.

• Barcelona and Bayern both failed to qualify after being drawn in the same group in 2021/22; their meetings both ending as home wins.

• Real Madrid topped a group where Shakhtar finished third in 2021/22. Each team won at home when they faced off.

Knockout stage dates

Play-off draw: 8 November, Nyon
Play-offs: 7/8 February
Knockout draw (round of 16 onwards): 13 February, Nyon
Round of 16: 28 February/1 March
Quarter-finals: 14/15 March
Semi-finals: 21 April, Colovray Stadium, Nyon
Final: 24 April, Colovray Stadium, Nyon

Rate article
NB Sports Live